
Adam Babuśka starosta legnicki, Krzysztof Duszkiewicz zastępca prezydenta Legnicy, Szymon Bereska prezes spółki Banknoty Pamiątkowe oraz dyrektor Muzeum, Marcin Makuch przedstawili okolicznościowy banknot, który upamiętniać będzie dwa wydarzenia: 780. rocznicę słynnej bitwy z Mongołami oraz jubileusz 60-lecia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, oddziału Muzeum Miedzi.
To już drugi tego typu kolekcjonerski banknot poświęcony Legnicy. Pierwszy, z wizerunkiem legnickiego Zamku, okazał się prawdziwym hitem i został całkowicie wyprzedany w dniu inauguracji. Na awersie nowej legnickiej EURO-pamiątki znalazł się wizerunek siedziby Muzeum Bitwy, gotycki kościół ufundowany według legendy przez św. Jadwigę w Legnickim Polu, w miejscu gdzie razem z żoną księcia, Anną odnalazła zwłoki syna. W tle umieszczono obraz bitwy przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera. Grafika, która ukazała się w książce Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. pochodzi ze zbiorów Muzeum Miedzi i jest częścią wielkiej, gromadzonej od lat kolekcji dzieł poświęconych słynnej bitwie. Bitewną scenę uzupełnia pieczęć Henryka Pobożnego z jedynym wizerunkiem wykonanym za życia księcia. Widniejący na tarczy trzymanej przez księcia orzeł z przepaską w kształcie półksiężyca i krzyżem na piersiach stał się znakiem śląskiej gałęzi Piastów a następnie całego regionu. Obecnie orzeł legnickiego księcia widnieje w herbie Województwa Dolnośląskiego. Ta najstarsza podobizna piastowskiego władcy posłużyła Janowi Matejce do opracowania grafiki oraz słynnego obrazu „Wyjazd Henryka Pobożnego z Lignicy”. Rewers banknotu ma charakter uniwersalny, zdobią go zabytki - perły europejskiego dziedzictwa narodowego.
Emisja banknotu (w cenie 20 zł), którego nakład wyniesie 5 tysięcy sztuk, pierwotnie miała się rozpocząć 9 kwietnia, niestety pandemia pokrzyżowała organizatorom plany. Inaugurację zapowiedziano na 29 maja br. Partnerem przedsięwzięcia jest Ambasada Mongolii, Urząd Miasta w Legnicy oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy.