
Pod hasłem inteligentna elektronika (smart electronics) kryją się urządzenia i systemy elektroniczne z określeniem „smart”, które są już stałym elementem naszej rzeczywistości. To nie tylko smart devices jak telefon, zegarek czy telewizor, ale też smart car, smart home, smart cities czy szeroko rozumiany Przemysł 4.0.
– Najprostszym przykładem jest opaska sportowa, która analizuje sygnały z czujników przyspieszenia, modułu GPS, czujnika tętna i na podstawie tych sygnałów ocenia rodzaj aktywności: spacer, bieg, trening wysiłkowy, a nawet potrafi oszacować paramenty snu. Zebrane wyniki przesyła do aplikacji w smartfonie – mówi dr hab. inż. Artur Wiatrowski, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, opiekun programowy nowego kierunku.
Projektowanie takich systemów jest możliwe przede wszystkim dzięki postępom w miniaturyzacji elektroniki, w technice mikrosystemów, informatyce i elektromobilności. A takimi obszarami techniki Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, na którym powstał nowy kierunek, zajmuje się od lat.
Kierunek inteligentna elektronika trwa siedem semestrów. Oferuje studentom przede wszystkim sporą dawkę wiedzy praktycznej. Program splata takie bloki tematyczne jak: elektronika; technika cyfrowa i mikroprocesorowa; metrologia i sensoryka (z wykorzystaniem mikrosystemów); przetwarzanie, analiza i przesyłanie danych; języki programowania oraz przedmioty wybieralne dające studentom możliwość indywidulanej specjalizacji (m.in. inteligentne technologie, modelowanie mikrosystemów czy internet rzeczy).
– Kładziemy nacisk na praktyczne aspekty nauczania. Dlatego podczas laboratoriów, ćwiczeń i seminariów stawiamy na kreatywną pracę studenta w rozwiązywaniu i analizie rzeczywistych zagadnień (case studies) czy usystematyzowane podejście do procesu innowacji (designing thinking) – mówi prof. Artur Wiatrowski.
Po tym kierunku absolwenci będą przygotowani do pracy w firmach projektujących i produkujących inteligentne urządzenia czy systemy elektroniczne. Zatrudnienie znajdą także w przedsiębiorstwach opracowujących współczesne użytkowe lub specjalistyczne systemy inteligentnej elektroniki cyfrowej, obejmujące również zagadnienia związane z technologiami informacyjnymi.
– Obserwujemy naturalną ewolucję elektroniki w kierunku aplikacyjnym. Sądzę, że dla osób, które dostrzegają splot elektroniki z sensoryką i technologiami informacyjnymi, wybór tego kierunku będzie oczywistością – uważa prof. Artur Wiatrowski.