Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Protest jednorękich

2009-10-30, 00:00:00, autor bom
Protestują dolnośląscy właściciele kasyn i klubów z grami hazardowymi. Twierdzą, że zmiany, które przygotowuje rząd przyniosą straty dla budżetu i zwolnienia pracowników.

Przedstawiciele branży hazardowej twierdzą, że planowane zmiany m.in. likwidacja jednorękich bandytów, przyniosą milionowe straty dla budżetu państwa. Bezrobocie czeka też wielu pracowników obsługi kasyn i klubów.
- Zmiany, które chce wprowadzić premier Donald Tusk nie przyniosą nic dobrego. Jak dawniej powróci szara strefa, a Państwo nie będzie mieć z salonów żadnych korzyści. Propozycje rządu to absurd – tłumaczy proszący o zachowanie anonimowości właściciel jednego z salonów we Wrocławiu.
Chodzi o ograniczenie lokali z automatami o niskich wygranych i zwiększenie płaconych od nich podatków.
Rok temu od gier na jednorękich bandytach do budżetu państwa z Dolnego Śląska wpłynęło 26 mln zł.

"WIEMY, ŻE WIECIE"

Oświadczenie Centrum w sprawie tzw. afery hazardowej

Polski rząd - wbrew światowym trendom - nie praktykował do tej pory udzielania różnego rodzaju dotacji prywatnym firmom i całym sektorom z pieniędzy podatnika. Był to jeden z powodów stosunkowo łagodniejszego przebiegu kryzysu w naszym kraju. Rynek potrafi sprawniej i taniej regulować gospodarkę niż urzędnicy.

Dlatego z wielkim niepokojem przyjmujemy zmianę tej praktyki. Najpierw rząd zamierza dofinansować prywatną korporację Opel kwotą 800 tysięcy euro za jedno miejsce pracy (!), co oznacza zabranie każdemu polskiemu obywatelowi około 60 złotych, a teraz zamierza administracyjnie zagwarantować miliardy złotych właścicielom kasyn.

Taka jest konsekwencja zapowiedzi delegalizacji automatów do gry w jednym sektorze (salony) i zezwolenie na ich funkcjonowanie w innym (kasyna). Jest niczym innym, jak administracyjnym przyznaniem wybranym wyłączności na bogacenie się. Złośliwym paradoksem w tej historii jest fakt, ze jednymi z głównych beneficjentów tej regulacji będą niedawni negatywni bohaterowie tzw. afery hazardowej.

Niedopuszczalne jest również to, aby rząd centralny określał z jakiego rodzaju hazardu i w jakim miejscu maja korzystać obywatele. Decydować powinny wyłącznie rządy lokalne. Nie ma żadnych powodów, aby rząd centralny narzucał całemu krajowi czy to dni pracy sieci handlowych czy tez popierany przez niego rodzaj hazardu. Samorządy muszą mieć pełne prawo zarówno do dopuszczania jak i tez całkowitego zakazu na swoim terenie m.in. tego typu aktywności.

Wiemy, ze wiecie, iż działania, które zaproponowaliście są szkodliwe, niemoralne i nieuczciwe. Podejmujecie je wyłącznie z niskich kalkulacji wyborczych. Jak pokazuje doświadczenie nie jest to droga do sukcesu. Wybory wygrywa się dzięki dobremu rządzeniu. Przegrywa się, gdy sprzeniewierzy się wartościom oraz kiedy politykę wartości zastępuje polityka wizerunku, niedoceniająca inteligencji Obywateli.

Zarząd Centrum im. Adama Smitha, 29 października 2009 roku

Żródło: Centrum im. Adama Smitha

bom


Dzisiaj
Czwartek 3 września 2015
Imieniny
Joachima, Liliany, Szymona
Redakcja

tel. 512 745 851
redakcja@otomedia.pl

Partnerzy serwisu
Gmina Udanin
Starostwo Średzkie
BOK MCC
Śniadanie Mistrzów
Kino FORUM
o © 2007 - 2015 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl