Strzelin
Poznaj zasady

Dla uczestników oraz kibiców powiatowej ligi piłki halowej przedstawiamy reguły gry opracowane przez Barbarę Szczepocką z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzelinie.

Piłkarze będą strzelać do bramek o wymiarach 2x3 m. Pole karne będzie identyczne jak w piłce ręcznej z zaznaczonym punktem karnym z odległości 6 m od bramki. Wszystkie mecze będą rozgrywane piłką halową, a nie tradycyjną, którą znamy z otwartych boisk. Zespoły pierwszoligowe będą swoje mecze rozgrywać w hali gimnazjum nr2 w Strzelinie. Na boisku drużynę będzie reprezentowało czterech piłkarzy i bramkarz. Ekipy rywalizujące w 2. lidze swoje mecze rozegrają w sali OSiR w Strzelinie. Drużyny z niższej ligi zagrają w składach: trzech piłkarzy i bramkarz. W trakcie gry dokonywane będą zmiany lotne tylko w obrębie strefy zmian danej drużyny. Zawodnik ,w tym również bramkarz, może wejść na plac gry dopiero po opuszczeniu go przez piłkarza zmienianego. Zawodnicy muszą występować w jednakowych strojach sportowych, które muszą posiadać widoczne numery. Ważne jest również to, że każdy gracz powinien posiadać obuwie sportowe przeznaczone do gry na hali. Spotkania będą trwały dwa razy po 20 minut. Zawodnicy odpoczywać będą podczas przerwy przez pięć minut.

Sędziowie nie będą tolerować gry nie fair. Za niesportowe zachowanie, wyrażanie dezaprobaty wobec decyzji sędziego, opóźnianie rozpoczęcia gry, nieprawidłowe opuszczenie boiska, utrudnianie wznowienia gry lub uporczywe łamanie przepisów, sędzia upomina zawodnika karą czasową (1 min) lub żółta kartką. Za otrzymanie 2 żółtych kartek zawodnik musi zapłacić karę finansową w wysokości 10 zł. Czerwone kartki są równoważne z usunięciem zawodnika z boiska. W tym przypadku drużyna gra przez 2 min w osłabieniu. Zawodnik zastępujący usuniętego gracza może wejść na boisko za zgodą sędziego. Piłkarz ukarany czerwoną kartką automatycznie zostaje odsunięty od udziału w jednym spotkaniu swojej drużyny i musi zapłacić karą finansową w wysokości 20 zł. W przypadku ukarania zawodnika za brutalne przewinienie wysokość kary ustalona zostanie przez organizatora. Jeśli zespół odda mecz walkowerem, będzie musiał zapłacić 50 złotych. Kary finansowe muszą być uregulowane w terminie 3 dni pod groźbą niedopuszczenia drużyny do dalszych rozgrywek.

O zajęciu miejsca w tabeli decyduje liczba zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów, ważna będzie różnica bramek zdobytych w dotychczasowych meczach.