Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Sylwestrowy szok cenowy

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Kryzys? Ale nie na sylwestra... Pomimo ciągłych podwyżek cen towarów i usług Polacy nie zamierzają oszczędzać w okresie świąteczno - sylwestrowym.

Jest to czas, który chcemy spędzić w wyjątkowy sposób nie martwiąc się o gotówkę. W ubiegłym roku na świętowanie sylwestra wydaliśmy prawie 8 mld zł. To koszt wybudowania pięciu Stadionów Narodowych. Czy w tym roku będzie podobnie?

Nadchodzą święta i podwyżki

Polska mentalność nakazuje, aby w święta stół uginał się od pyszności, a pod choinką leżały prezenty. Sylwester również powinien być hucznie obchodzony. Jednak nie każdego stać na takie podejście, szczególnie, że w tym roku podrożały o 15% prawie wszystkie produkty które zazwyczaj znajdują się na świątecznym stole. Badania PAYBACK Opinion Poll pokazują, że zdecydowana większość Polaków wyda na prezenty bożonarodzeniowe średnio między 200-500 zł. W ogólnym rozrachunku przeciętna polska rodzina wyda prawie tysiąc złotych na świąteczne przygotowania.

Sylwestrowe wydatki Polaków

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG z 2011 roku, średnie wydatki gospodarstwa domowego wynosiły 550 zł, a przeciętny dorosły Polak planował wydać ponad 250 zł. Najwięcej pieniędzy bo, aż 42% sylwestrowych wydatków, Polacy postanowili przeznaczyć na żywność. Wstęp na zorganizowaną imprezę, lub bal wynosił jedynie 10% kosztów co stanowiło ponad 0,8 mld zł. Jak pokazują badania najwięcej osób (prawie 60%) deklarowało, że spędzi sylwestra w domu, 13% odpowiedziało, że spędzi tę noc na imprezie prywatnej ze znajomymi lub rodziną, a zaledwie 9% badanych stwierdziło, że wybiera się na bal czy zorganizowaną imprezę w lokalu. A jak jest w tym roku? Z sondy przeprowadzonej przez portal wymarzonysylwester.pl wynika, że prawie 35% ankietowanych zamierza spędzić sylwestra na domówce ze znajomymi. Na bal sylwestrowy wybierze się ponad 16% badanych, a na miejskiego sylwestra nieco ponad 5%.

Jeśli nie sylwester w domu to gdzie?

Sylwester w domu jest najczęściej wybieraną opcją, jednak są też inne możliwości, które pozwolą nam przywitać Nowy Rok w nietypowy sposób. Analiza przeprowadzona przez portal sylwestrowy.pl wskazuje, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zorganizowane imprezy tematyczne np. sylwester w stylu amerykańskim, włoskim (gangsterskim) czy rosyjskim. Polacy stają się także bardziej otwarci na inne kultury, dlatego preferują zagraniczne kierunki sylwestrowe. Według badań portalu sylwestrowy.pl dotyczących zagranicznych wyjazdów sylwestrowych, ponad 32% badanych deklaruje, że przywita Nowy Rok w Egipcie.

Ile kosztują polskie zabawy sylwestrowe?

Jeśli zdecydujemy się na spędzenie sylwestra na balu będziemy musieli wydać około 180 zł za osobę. Sylwester w hotelu to wydatek minimum 300 zł od osoby za nocleg, ceny są bardzo zróżnicowane i zbliżają się nawet do 1000 zł za osobę. Aby przywitać Nowy Rok w klubowym stylu trzeba wydać ponad 170 zł od osoby. Stawki są różne w zależności od lokalizacji, proponowanych atrakcji oraz renomy miejsca. Jednak największą popularnością jak co roku, pomimo wysokich cen cieszy się region górski. Sylwester na nartach, leśny kulig w zaśnieżonych górach - to uroki spędzania sylwestra w najbardziej obleganych górskich ośrodkach wypoczynkowych.

Jedno jest pewne, niezależnie od tego gdzie spędzimy sylwestra - w domu, na balu, w hotelu czy na nartach - zawsze wiąże się to z poniesieniem mniejszych bądź większych wydatków. Niektórzy korzystają z tak zwanych “chwilówek” czyli szybkich pożyczek, inni sylwestrowe wydatki planują nawet pół roku wstecz tak, aby tydzień przed zabawą nie martwić się o pieniądze. Sposobów na sfinansowanie zabawy sylwestrowej jest tak wiele jak pomysłów na oryginalne przywitanie Nowego Roku.


rtro © 2007 - 2023 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Wtorek 3 października 2023
Imieniny
Bogumiła, Gerarda, Józefy

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl