
Dobre ubezpieczenie autocasco (AC) wydaje się w tej sytuacji nieocenione! Nie bez znaczenia może się również okazać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także ubezpieczenie assistance.
Co dalej po zdarzeniu?
Warto podkreślić, iż sprawcom tego typu zdarzeń najczęściej stawiany jest zarzut zniszczenia mienia (szyby samochodowej) i jednoczesnego narażenia kierowcy na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi za to nawet do pięciu lat więzienia!>
Likwidacja szkody związanej z uszkodzeniem szyby może być realizowana z ubezpieczenia autocasco. Dla właściciela pojazdu wiąże się to jednak z utratą zniżki za bezszkodową jazdę. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje w tym zakresie dodatkowe ubezpieczenie szyb (w niektórych także jest to opcja obowiązkowego OC). Pozwala ono na to, by w takich przypadkach nie korzystać z ubezpieczenia AC i nie tracić zniżek.
Warto nadmienić, iż uszkodzenie szyby w omawianym wyżej zdarzeniu we Wrocławiu nie nastąpiło z sposób samoistny (np. pod wpływem mrozu). Z tego też względu kwalifikuje się do zakresu ochrony obejmowanego polisą.
Assistance gdy nie jedziemy dalej…
Może się również okazać, że uszkodzenie szyby jest na tyle rozległe, że nie jesteśmy w stanie poruszać się dalej. Wtedy niezbędna jest pomoc assistance i odholowanie auta do punktu naprawy lub miejsca zamieszkania. Zakresy tego ubezpieczenia mogą się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych diametralnie różnić. Stąd przy jego zakupie powinniśmy patrzeć nie tylko na cenę, ale właśnie na to, jaki zakres ochronny i świadczeń ono obejmuje.
- Ubezpieczenia assistance mogą różnić się od siebie w sposób znaczący. Czasem jedna firma ubezpieczeniowa oferuje nawet kilka odmian tego produktu – podkreśla Ilona Dzierzgowska, PR Manager rankomat.pl.
NNW, gdy odnieśliśmy obrażenia
Zdarza się również, iż konsekwencje rozbicia szyby były znacznie bardziej drastyczne – z utratą zdrowia i życia włącznie. Wtedy możemy skorzystać z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Jego zaletą jest m.in. to, że (przy niskiej składce) otrzymujemy szeroki wachlarz ochrony udzielanej pasażerom oraz kierowcy pojazdu – nawet jeśli ów jest sprawcą zdarzenia. Ochrona ta obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu – co oznacza nie tylko te powstałe w następstwie poruszania się pojazdu, ale także bezpośrednio związane z jego użytkowaniem. Chodzi mianowicie o zdarzenia
· podczas wsiadania i wysiadania,>
· bezpośrednio przy załadunku lub wyładunku pojazdu bądź zespolonej z nim przyczepy,
· podczas przebywania w pojeździe w czasie postoju i naprawy na trasie jazdy,
· w trakcie garażowania oraz wskutek upadku, pożaru lub wybuchu tego pojazdu, aktów wandalizmu.