
Dzięki taki miejscom osoby, które chcą spróbować swoich sił w biznesie, mogą się sprawdzić bez ponoszenia wysokich nakładów na organizację biura. Na początku 2015 r. do nowego inkubatora WPT wprowadzały się pierwsze startupy. W chwili oficjalnego otwarcia swoją działalność rozpoczynało tam 19 firm. Dziś na 2 tys. mkw. rozlokowanych jest prawie 60 startupów.
Kilka dni temu ostatnie wolne biuro oglądało dwóch zainteresowanych – mówi Małgorzata Dynowska, zastępca dyrektora ds. Inkubacji i Rozwoju Firm WPT. Warto jednak nas odwiedzać, bowiem prowadzimy listę rezerwową i jak tylko któraś firma skończy inkubację, oferujemy miejsce osobom zainteresowanym współpracą z nami.
Do inkubatora młodych przedsiębiorców przyciąga biznesowa atmosfera, możliwość współpracy i wymiany doświadczeń z innymi poczatkującymi. Ważne są też preferencyjne stawki wynajmu powierzchni biurowych. Startupowcy cenią też możliwość korzystania z sal konferencyjnych, szkoleń, warsztatów, porad prawnych i księgowych. Do dyspozycji jest także nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna oraz platforma usług typu Cloud Computing, oferująca możliwość korzystania z szerokiej gamy oprogramowania bez konieczności zakupu licencji we własnym zakresie.
- Inkubator to miejsce, gdzie spotyka się wiele firm, które wzajemnie mogą wymieniać się swoimi produktami i usługami, a przy tym bardzo szybko uczyć się wymagań rynku. Atutem jest też dostęp do nowoczesnej przestrzeni konferencyjno-biurowej, dzięki której wizerunek firmy na starcie jest dużo lepszy - ocenia Piotr Rek z Zeccera, startupu, który umożliwia studentom darmowe drukowanie na uczelniach w całej Polsce.
W IPiT rozwijana jest też firma All in Data, która wykorzystując w praktyce metody naukowe, w tym analizę danych i big data, rozwiązuje problemy biznesowe. Ich usługi pomagają zmniejszyć koszty lub poprawić jakość produktów.
- Decyzja o ulokowaniu naszego biura właśnie w tym miejscu zapadła przez wzgląd na lokalizację i stosunek jakości do ceny. Prestiżu dodaje także instytucja jaką jest Wrocławski Park Technologiczny – mówi Urszula Jakubowska z All in Data.
W inkubatorze dominuje branża IT - blisko połowa firm tworzy rozwiązania wykorzystywane w internecie. Inne obecne w IPiT branże to marketing, edukacja, biotechnologia i energetyka.
We Wrocławski Parku Technologicznym od 10 lat działa też drugi inkubator - Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, do którego mogą zgłaszać się studenci, absolwenci bądź pracownicy naukowi, którzy planują otworzyć biznes.