
Inspiracją do powstania wystawy była historia rodziny autora – na zdjęciach możemy zobaczyć m.in. jego dziadków, mamę, ale również ich sąsiadów, a także inne osoby, których historie poznał Pan Dariusz, podczas przygotowywania wystawy. Wiele z nazwisk brzmi znajomo w naszej gminie – to Kuriata, Czerwiński, Zabłocki, Żygadło, Muchorowski, Paszkowski, Sawicki, Kotwicki, czy Rakowski.
Autor wystawy, obecnie mieszkaniec Górnego Śląska, urodził się we Wrocławiu, życiowo związany był jednak z gminą Sobótka i Kąty Wrocławskie.
Podczas wernisażu mieliśmy okazję poznać również autora książki o tematyce wołyńskiej „Cena wyboru. Blizny Wołynia” – Pana Piotra Lasotę, który opowiedział nam, co skłoniło go do pisarskiego debiutu. To opowieść o przedwojennych relacjach polsko-ukraińskich na Wołyniu oraz powojennych na Ziemiach Odzyskanych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu - zaproszonym gościom, mieszkańcom gminy, władzom gminy, przedstawicielom stowarzyszeń, którzy tak licznie przybyliście do nas w ten piątkowy wieczór, przede wszystkim jednak podziękowania i gratulacje kierujemy do Pana Dariusza Kanaka za ogrom pracy i zaangażowanie, jakie włożył w budowanie tej wystawy.
Wystawę będzie można zobaczyć do 31 marca w godzinach otwarcia Regionalnej Izby Pamięci tj.:
Wtorek - 8.00-16.00
Środa - 8.00-16.00
Czwartek - 12.00-18.00
Piątek - 8.00-16.00
Sobota - 10.00-16.00
Zapraszamy serdecznie do odwiedzin, a uczniów również do pobierania kart pracy dotyczących wystawy.